Visas ziņas

Merko Ehitus pirmā pusgada ieņēmumi ir 156 miljoni eiro, bet tīrā peļņa — 7,2 miljoni eiro

Merko Ehitus ieņēmumi 2022. gada otrajā ceturksnī bija 88 miljoni eiro, bet 2022. gada 1. pusgadā — 156 miljoni eiro, savukārt attiecīgie tīrās peļņas rādītāji bija 4,2 miljoni eiro un 7,2 miljoni eiro. Šogad Merko pircējiem ir nodrošinājis 214 dzīvokļus, un gada otrajā pusē tiks pabeigti vairāki attīstības projekti.

“2. ceturkšņa rezultāti atbilda mūsu prognozēm, ņemot vērā pašreizējo tirgus situāciju un visu būvniecības sektora dalībnieku pielāgošanos straujajam būvniecības cenu kāpumam. Otrā ceturkšņa tīro peļņu ietekmēja arī 0,3 miljonu eiro ziedojums Ukrainas atbalsta projektiem un ienākuma nodokļa pieaugums par 0,3 miljoniem eiro salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu,” stāsta AS Merko Ehitus valdes priekšsēdētājs Andress Trinks (Andres Trink).

“Inflācijas un izejvielu cenu kāpuma ietekme grupas būvniecības pakalpojumu sektorā joprojām ir augsta, tomēr visu iesākto būvniecības projektu īstenošana ir noritējusi pēc plāna. Situācija ir sarežģīta visos būvniecības sektoros, bet viskritiskākā tā ir ceļu būvē, kurā ir bijis vislielākais izejvielu cenu kāpums un jauni investīciju plāni ir apturēti. Mēs piekrītam sektora līderu raizēm par sektora ilgtspēju,” piebilda Trinks.

Pirmajā pusgadā grupas uzņēmumi noslēdza jaunus būvniecības līgumus 193 miljonu eiro vērtībā, un nodrošinātā pasūtījumu bilance jūnija beigās bija 323 miljoni eiro. “Šobrīd mūsu būvniecības pasūtījumu portfelis ir spēcīgs, tomēr kopumā tirgū ir maz pasūtījumu darījumdarbības nekustamo īpašumu un jaunas infrastruktūras būvniecībai. Ņemot vērā enerģētikas krīzi un zaļās pārejas politiku, ir nedaudz pārsteidzoši, ka tirgū ir nonākuši tikai daži būvprojekti ar nozīmīgu atjaunojamās enerģijas izmantošanu un augstu energoefektivitāti. Jo drīzāk klienti pielāgosies augstākām izejvielu cenām un piegādes ķēdes problēmām, ar kurām saskaras būvuzņēmumi, jo ātrāk plānotie projekti nonāks līdz būvniecībai. Mums ir jārod risinājumi risku sadalei starp dalībniekiem un jāturpina investēt neatkarīgi no tā, ka inflācija ir kļuvusi straujāka,” sacīja Trinks.

Šī gada pirmajos sešos mēnešos Merko pircējiem nodrošināja 214 jaunus dzīvokļus un vienu komercvienību, un tiek prognozēts, ka otrajā pusgadā vairāki iesāktie dzīvokļu projekti tiks pabeigti kā plānots. “Mūsu jauno dzīvokļu tirdzniecība ir turpinājusies pat pēc izejmateriālu cenu pieauguma izraisītā cenu kāpuma, kas liecina, ka tirgus pakāpeniski pielāgojas jaunajām cenām. Jauno dzīvokļu piedāvājums tirgū kopumā ir samazinājies. Mājokļu būvniecība mums ir uzņēmējdarbības joma ar ilgtermiņa perspektīvu, un mēs esam turpinājuši investēt jaunos attīstības projektos, lai arī mērenākā tempā,” viņš piebilda.

Grupa pirmajā pusgadā Rīgā sāka 186 jaunu dzīvokļu un četru komercvienību būvniecību. Ceturkšņa beigās trijās Baltijas valstīs būvniecības stadijā bija vairāk nekā 1700 dzīvokļu, vairāk nekā pusei no tiem ir noslēgti provizoriski pārdošanas līgumi, un tie tiks pabeigti 2022. un 2023. gadā. Lielākās dzīvokļu attīstības iespējas bija Uus-Veerenni, Noblessner un Lahekalda Tallinā, Erminurme Tartu, Viesturdārzs, Mežpilsēta un Magnolijas Rīgā, kā arī Vilneles Skverai Viļņā.

2022. gada otrajā ceturksnī lielākie būvobjekti Igaunijā ir Ziemeļigaunijas medicīnas centra Mustamäe medicīnas universitātes pilsētiņas trešā kārta, Tallinas Mūzikas un baleta skola, Sv. Jāņa skola, Pelgulinnas Valsts ģimnāzija un Arter kvartāls, kā arī Igaunijas Republikas dienvidaustrumu sauszemes robežas infrastruktūras segmentu izbūve un Rannamõisa tee rekonstrukcija Tallinā. Latvijā realizētie projekti iekļāva Orkla vafeļu un cepumu ražotni, biznesa centru GUSTAVS, Elemental Skanste biroja ēkas, NATO objektus Ādažos, Kauguru pilsētas parku un jauniešu māju. Lietuvā Merko strādā pie vairāku vēja parku infrastruktūras un autoservisa centra izveides Viļņā.