Visas ziņas

„Merko Ehitus” tīrā peļņa 2021. gadā sasniedza 29 miljonus eiro

„Merko Ehitus” iegrāmatotie ieņēmumi 2021. gada 4. ceturksnī bija 113 miljoni eiro, un visa gada attiecīgais radītājs bija gandrīz 340 miljoni eiro. Grupas tīrā peļņa 4. ceturksnī pieauga par 40 % līdz 14 miljoniem eiro un gada tīrā peļņa — par 27 % līdz 29 miljoniem eiro. 2021. gadā „Merko” nodeva pircējiem 500 dzīvokļu un uzsāka vairāk nekā 1450 jaunu dzīvokļu celtniecību. Pēc saskaņošanas ar padomi grupas valde akcionāru kopsapulcei ierosina izmaksāt dividendēs vienu eiro par akciju.

„2021. gada rezultāti pārspēja mūsu izredzes pirms gada, it sevišķi ņemot vērā straujo celtniecības cenu kāpumu un joprojām pastāvošās nopietnās piegādes ķēžu problēmas. Mēs pateicamies mūsu kolektīviem un partneriem par ieguldījumu un sadarbību,” par rezultātiem sacīja AS „Merko Ehitus” valdes priekšsēdētājs Andress Trinks (Andres Trink).

„Aktīvais dzīvokļu tirgus visās Baltijas valstīs ļāva mums pērn gandrīz maksimāli īstenot mūsu dzīvokļu pārdošanas potenciālu. Liela daļa dzīvokļu tika pabeigta un nodota pircējiem ceturtajā ceturksnī, un tas būtiski ietekmēja pēdējā ceturkšņa rezultātus. Pēdējos gados ir augusi dzīvojamās apbūves daļa mūsu darbībā, un šī stratēģija līdz šīm ir attaisnojusies. Dzīvokļu būvniecībā mēs spējam labāk kontrolēt projektēšanas un celtniecības procesa ātrumu un izmaksas. Šogad mēs turpināsim ieguldīt līdzekļus dzīvojamajā apbūvē un vienlaikus sekosim līdzi tālākajām norisēm dzīvokļu tirgū,” dzīvokļu būvniecības rezultātus komentēja Andress Trinks.

Darbība dzīvojamo namu un komercobjektu jomā nodrošināja lielāko daļu grupas 2021. gada peļņas. 2021. gadā „Merko” nodeva pircējiem 496 dzīvokļus un 7 komercobjektus un uzsāka kopumā 1462 jaunu dzīvokļu celtniecību, kas tiks pabeigti 2022. un 2023. gadā. No gatavajiem dzīvokļiem tikai daži vēl nav pārdoti, un priekšlīgumi aptver vairāk nekā pusi no būvniecības stadijā esošajiem. Lielākie dzīvojamās apbūves projekti bija „Noblessneri”, „Uus-Veerenni”, „Odra”, „Metsatuka” un „Lahekalda” Tallinā, „Erminurme” Tartu, „Viesturdārzs” un „Mežpilsēta” Rīgā un „Vilneles Skverai” Viļņā.

2021. gadā „Merko” parakstīja jaunus būvlīgumus 288 miljonu eiro vērtībā, un nodrošināto pasūtījumu bilance sasniedza 257 miljonus eiro. „Sakarā ar augošo inflāciju, augstajām enerģijas cenām un ilgstošajām piegādes ķēžu problēmām situācija būvniecības tirgū joprojām ir sarežģīta. Ilgtermiņa nemainīgas cenas līgumi ir saistīti ar būtiskiem riskiem, kurus vispārīgās celtniecības darbuzņēmēji paši nav spējīgi uzņemties. Elastīgāka cenu noteikšana var būt risinājums. Mēs noteikti pieredzēsim grūtības būvniecības tirgū ar pašreizējo līgumu laicīgu izpildi un, visticamāk, piedzīvosim jauno būvniecības projektu cenu kāpumu,” par būvniecības pakalpojumiem sacīja Andress Trinks.

Ceturtajā ceturksnī lielākie objekti bija Ziemeļigaunijas Medicīnas centra Mustamē medicīnas pilsētiņas trešā kārta, Tallinas Mūzikas un baleta skola, Svētā Jāņa skola, kvartāla „Liivalaia” nulles cikla būvdarbi un Igaunijas Republikas dienvidaustrumu sauszemes robežas infrastruktūras posmu izbūve. Latvijā norisinājās „Orkla” vafeļu un cepumu fabrikas, darījumu centra „Gustavs”, biroju ēku „Elemental Skanste”, NATO objektu Ādažos, kā arī Kauguru atpūtas parka un jauniešu mājas būvniecība. Lietuvā tapa vairāku vējparku infrastruktūra, Kauņas apriņķa galvenā policijas komisariāta ēka, NATO kazarmas un „Continental Automotive” ražošanas ēka.