Visas ziņas

Pirmajā pusgadā Merko Ehitus ienākumi pieaug līdz 217 miljoniem EUR un tīrā peļņa līdz 19,4 miljoniem EUR

Merko Ehitus ieņēmumi 2023. gada 2. ceturksnī bija 142 miljoni EUR, bet pirmajā pusgadā – 217 miljoni EUR. Tīrā peļņa 2. ceturksnī bija 13,6 miljoni EUR, bet tīrā peļņa pēdējos sešos mēnešos bija 19,4 miljoni EUR. Pirmajā pusgadā Merko nodrošināja jaunajiem mājokļu pircējiem 512 dzīvokļus, bet uzņēmumiem – 15 komerctelpas. 

“Kā jau bija gaidīts, pirmajā pusgadā mūsu peļņas rādītāji bija spēcīgi, jo tika pabeigti vairāki dzīvokļu attīstības projekti un mājokļu pircējiem tika piegādāti iepriekš pārdoti dzīvokļi. Tomēr iepriekš pārdoto dzīvokļu rezerves tuvojas izsīkumam, un šobrīd mēs darbojamies pavisam citā tirgus situācijā, nekā bijām 2020. un 2021. gadā. Būtiski sarukuši jauno dzīvokļu pārdošanas tempi un tādēļ ievērojami piebremzējusies arī jaunu attīstības projektu uzsākšana gan pie mums, gan Baltijas tirgū kopumā. Tas savukārt nozīmēs, ka tuvākajos gados beigām tuvosies mazāk attīstības projektu un tiks pārdots mazāks dzīvokļu skaits. Raugoties uz pozitīvajiem aspektiem, mēs redzam, ka pirmajā pusgadā situācija dzīvokļu tirgū ir stabilizējusies, turpinās pielāgošanās ekonomiskās vides izmaiņām un tirgū vērojams nedaudz atslābinātāks noskaņojums. Lai gan šobrīd pircēju skaits, kas dzīvokļus iegādājas kā ieguldījumu, ir mazāks, joprojām tiek noslēgti jauni mājokļa iegādes darījumi. Tomēr tuvākajā laikā mēs neredzam straujas pieprasījuma izmaiņas un piesardzīgi raugāmies uz jaunu projektu sākšanu,” sacīja AS Merko Ehitus valdes priekšsēdētājs Andress Trinks (Andres Trink). Pirmajā pusgadā grupa ieguldīja nepabeigtos attīstības projektos un jaunos nekustamajos īpašumos kopumā 56,5 miljonus EUR.

2023. gada pirmajos sešos mēnešos grupas uzņēmumi parakstīja jaunus būvniecības līgumus 255 miljonu EUR vērtībā, kas bija par 32% vairāk nekā salīdzināmajā periodā, un nodrošināto pasūtījumu portfeļa bilance, salīdzinot ar pagājušo gadu, pieauga par aptuveni 29% – līdz 418 miljoniem EUR. “Būvniecības apjomu ziņā grupas nodrošināto pasūtījumu portfelis zināmā mērā līdzsvaros dzīvokļu tirgus lejupslīdi tuvāko gadu laikā. Tajā pašā laikā darba vide būvniecības nozarē joprojām ir nestabila. Riska pārvaldība ir ārkārtīgi svarīga, cik vien iespējams, ņemot vērā augsto inflāciju un augstās procentu likmes, jaunos noteikumus un administratīvo praksi, kā arī ģeopolitisko situāciju,” būvniecības pakalpojumu tirgu komentē Andress Trinks. 

Gada pirmajos sešos mēnešos Merko nodrošināja jaunajiem mājokļu pircējiem 512 dzīvokļus, bet uzņēmumiem – 15 komerctelpas. Uz 2. ceturkšņa beigām grupas uzņēmumu bilancē bija 978 dzīvokļi. No būvējamiem dzīvokļiem aptuveni 40% bija iepriekšējie pārdošanas līgumi. Lielākie dzīvokļu attīstības projekti bija Uus-Veerenni, Noblessner un Lahekalda Tallinā; Erminurme Tartū; Merks Viesturdārzs, Merks Mežpilsēta un Merks Magnolijas Rīgā; un Vilnelės Skverai Viļņā.

2023. gada 2. ceturksnī lielākie būvniecības objekti Igaunijā ir Rae un Pelgulinna valsts ģimnāzijas, Hilton Hampton un Hyatt viesnīcu ēkas, Arter kvartāls un infrastruktūras izbūve gar Igaunijas Republikas dienvidaustrumu sauszemes robežu, Aizsardzības spēku ēkas Tapa bāzē, tramvaja līnija starp Vecpilsētas ostu un Rail Baltic Ülemiste pasažieru termināli, Ülemiste termināla pirmā kārta, kā arī Vana-Kalamaja ielas renovācija. Latvijā īstenojamie projekti bija biznesa centrs GUSTAVS un Elemental biznesa centra biroju ēkas. Lietuvā tās ir vēja elektrostacijas infrastruktūras būves un apakšstacija Kelmė rajonā, kā arī dažādas NATO mācību centru ēkas un infrastruktūru.