Visas ziņas

Merko Ehitus ieņēmumi un tīrā peļņa 2023. gada 1. ceturksnī pieaug

Merko Ehitus ieņēmumi 2023. gada 1. ceturksnī bija 76 miljoni EUR, kas ir 11% pieaugums, salīdzinot ar to pašu periodu pirms gada. Tīrā peļņa pirmajā ceturksnī bija 5,9 miljoni EUR – gandrīz divas reizes lielāka nekā 2022. gada 1. ceturksnī. 1. ceturksnī Merko nodrošināja jaunajiem mājokļu pircējiem 145 dzīvokļus.

“Neskatoties uz labo peļņas pieaugumu 1. ceturksnī, esam nonākuši pavisam citā dzīvokļu tirgus situācijā, nekā bijām 2020. un 2021. gadā, kad darījumu apjoms un cenas sasniedza maksimumu. Šobrīd mēs noformējam galīgos īpašumtiesību līgumus par iepriekš pārdotajiem dzīvokļiem, un tas parādās arī pašreizējos finanšu rezultātos. Salīdzinot ar 2022. gada pavasari, jaunu dzīvokļu pārdošanas tempi ir strauji kritušies un ir vairākas reizes mazāki nekā līdz šim. Tāpēc pēdējos 12 mēnešos esam uzsākuši mazāk attīstības projektu, kas savukārt nozīmē mazāk pārdoto un pabeigto dzīvokļu tuvāko gadu laikā. No pozitīviem aspektiem var minēt, ka pieprasījums pēc jaunām mājām 1. ceturksnī ir nedaudz pieaudzis,” sacīja AS Merko Ehitus valdes priekšsēdētājs Andress Trinks (Andres Trink).

2023. gada 1. ceturksnī grupas uzņēmumi parakstīja jaunus būvniecības līgumus 170 miljonu EUR vērtībā, un nodrošināto pasūtījumu portfeļa bilance pieauga par aptuveni 10% – līdz 412 miljoniem EUR. “Grupas uzņēmumu nodrošināto pasūtījumu portfelis šobrīd ir spēcīgs, kas būvniecības apjomu izpratnē zināmā mērā sabalansē dzīvokļu tirgus ietekmi, kas tuvāko gadu laikā mazināsies. Projektu vadības darbībās mēs tieši paļaujamies uz būvniecības pasūtījumu apjomu, un tie savukārt ir atkarīgi no investīciju uzticības un ekonomikas vispārējā stāvokļa. Perspektīvas šajā jomā nav labas un nepārtrauktā straujā inflācija radīs virkni risku būvniecības līgumu izdevumu daļā,” sacīja A.Trinks, komentējot būvniecības pakalpojumu tirgu.

1. ceturksnī Merko piegādāja pircējiem 145 dzīvokļus un Tallinā sāka Lahekaldas dzīvojamo māju attīstības projekta piektās kārtas virszemes daļu būvniecību. Lēmums par projekta pilnīgu izbūvi ir atkarīgs no tirgus situācijas, un to plānots pieņemt rudenī. Uz 1. ceturkšņa beigām grupai būvniecības stadijā bija 1004 dzīvokļi, vairāk nekā 40% no kuriem bija iepriekšējie pārdošanas līgumi. Lielākie dzīvokļu projekti bija Uus-Veerenni, Noblessner un Lahekalda Tallinā; Erminurme Tartū; Viesturdārzs, Mežpilsēta un Magnolijas Rīgā; un Vilnelės Skverai Viļņā.

2023. gada 1. ceturksnī lielākie būvniecības objekti Igaunijā ir Ziemeļigaunijas Medicīnas centra Mustamäe medicīniskā kompleksa trešā kārta, Rae un Pelgulinna valsts ģimnāzijas, Arter kvartāls, infrastruktūras izbūve gar Igaunijas Republikas dienvidaustrumu sauszemes robežu, Aizsardzības spēku ēkas Tapa bāzē, tramvaja līnija starp Vecpilsētas ostu un Rail Baltic Ülemiste pasažieru termināli, kā arī Vana-Kalamaja ielas renovācija. Latvijā īstenojamie projekti bija GUSTAVA biznesa centrs, Elemental Skanste biroju ēkas un NATO infrastruktūra Ādažos. Lietuvā tās ir vairākas vēja elektrostacijas un ēkas, kā arī NATO mācību centru infrastruktūra.